Czas na Egipt

by Agnieszka Biernat
Wpadły w nasze ręce (moje i męża) oto takie książki z wydawnictwa Usborne:
„See Inside Ancient Egypt”

 

 i „In Egyptian Times”
gdzie ich tematyka to starożytność  Egiptu. 
 
 Ucieszyliśmy się bardzo, gdyż nasz syn po lekcji na temat starożytnego Egiptu jest tym krajem bardzo zainteresowany i zadaje mnóstwo pytań. 

Przez ostatnie parę tygodni przestudiował wszystko, co było w naszym domu o starożytnym Egipcie i jak tylko zobaczył owe książki od razu porwał je.

Maria Montessori pisała, że to materiały mają mieć punkt zainteresowań, aby dziecko mogło po nie sięgać i je poznawać. Tutaj takim punktem zainteresowania jest  grafika, która trafia do wzroku dziecka. Jej prostota sprawia, że przyciąga ona wzrok dziecka (i nie tylko) i sprawia, że chce się do niej wracać.
 
 
Przyłapałam Łucję i Cypriana na wspólnym oglądaniu, gdzie jedna osoba zadawała zagadkę „Co widzi”, a druga szukała. Cyprian również uczył siostrę historii Egiptu.
 
Książka ta:
 
opisuje w bardzo krótki sposób życie dzieci w starożytnym Egipcie, co czyni tą wiedzę przystępniejszą dla dziecka, bo opowiada o dzieciach takich samych jak nasz syn, czy jego siostra pokazując jednocześnie życie i potrzeby ludzi w starożytnym Egipcie w przyjazny dla dziecka sposób. Książkę tą można z dzieckiem przeczytać pokazując im, o czym czytamy, ale w miarę możliwości i umiejętności nie tłumacząc . 

Dzięki temu dziecko osłuchuje się z językiem angielskim i jednocześnie uczy się nowych dla niego słów w naturalny sposób.  
Jeśli dziecko zna już trochę język angielski i potrafi w tym języku czytać może spróbować przeczytać to samo jak również z pomocą rodzica. Tekst jest dość prosty.
 
Druga książka
to „raj” dla „pochłaniaczy” wiedzy o Egipcie. Świetna jest do nauki historii.

Opowiada onao życiu w starożytnym Egipcie, ale przekazuje wiele istotnych informacji w formie krótkiej i świetnie uzupełnionej obrazami z życia starożytnego Egiptu. Wiele otwieranych okienek 

daje dziecku świetną zabawę i pozwala na samodzielnie przez dziecko „studiowanie” tematów takich jak: handel, Nil i jego rola w Egipcie, świątynia i rola wierzeń w Egipcie, życia bogatych ludzi, budowania piramid, pogrzebów (w szczególności królów), oraz współczesnego odkrywania przez archeologów tajemnic starożytnego Egiptu, przez długi czas. 
 
Przed czytaniem obu książek w naszym domu było wiele lekcji o starożytnym Egipcie.  Używaliśmy wiele pomocy naukowych, a nawet niektóre same tworzyliśmy np. tę mapę Egiptu:
 
Zaznaczaliśmy też na niej za pomocą małych klocków najważniejsze miasta i miejsce.
 Na naszych montessoriańskich półkach pojawiły się figurki, kart związane z Egiptem, a nawet był czas na przebraniu dzieci w stroje z tamtej epoki itp.
 
Dużo można jeszcze pisać, wiele pomysłów pokazywać, a przecież najważniejsze jest, aby podążać za dzieckiem, obserwować dzieci, a one pokażą nam, co jest im potrzebne.
 
Książki te można znaleźć tutaj:
 
 
 podpis__pod_postem
 
 
 
 
 
Please follow and like us:

You may also like

3 komentarze

PEDAGOGPISZE PL 14 maja 2015 - 08:39

Lubię książki wydawnictwa Usborne i to propozycja wygląda bardzo ciekawie.

Reply
edMontessori 22 maja 2015 - 19:15

My też lubimy 🙂

Reply
edMontessori 20 października 2015 - 13:39

Np. "Na tropie skarbów Egiptu". Z serii POZNAJ ŚWIAT: "Inkowie, Majowie, Aztekowie".

Reply

Leave a Comment

Translate »