Praktyczne Montessori w domu

by Agnieszka Biernat

Czy znasz najnowszą pozycję książkową na rynku polskim odnośnie metody Montessori? Czy chcesz razem ze mną dowiedzieć się, co jest w środku książki „Metoda Montessori w domu”? Jak wprowadzić tę metodę w Twoim domu? Ja to już dawno zrobiłam i zapraszam Ciebie najpierw do przeczytania recenzji, następnie twojej akcji w domu, a później powrotu na ten blog, aby móc dalej inspirować siebie i innych.

 

Przez przypadek znalazłam w internecie zdjęcia, które pokazały mi, że na rynku polskim pojawiła się książka opisująca metodę Montessori w domu. Metodą tą interesuje się, pasjonuje, już od paru lat, więc każda książka powoduje, że wzrasta we mnie ciekawość. Stąd szybko ją zamówiłam. Dodam, że cena książki jest bardzo niska, dlatego w mojej głowie zaświeciła się lampka, co ja w tej książce znajdę. Jaka tam będzie wartość? Książki, które znam z tej dziedziny były dużo droższe. Jak to się stało, że ktoś wydał w takiej cenie książkę? Na szczęście moja ciekawość nie musiała długo czekać.

I tak to się oto stało, że w czwartek wpadłam, jak torpeda do księgarni internetowej, zakupiłam egzemplarz i wypadłam z egzemplarzem w ręku prawie na ulicę. Nie wiem, czy też tak macie, ale ja potrafię iść i przeglądać, a nawet czytać książkę. Taki nawyk mam od dzieciństwa, kiedy wychodziłam z biblioteki w drodze do domu już czytałam książkę, sprawdzając oczywiście kątem oko, czy nie wpadam na kogoś.

I tak trzymając książkę najpierw przejrzałam całość i stwierdziłam ok. Jest dobrze. Na pierwszy rzut oka dostrzegłam, że przede wszystkim pokazane jest życie praktyczne stosowane w tej metodzie, troszeczkę jest z sensoryki i z kultury.

Adresatami książki,

to przede wszystkim osoby, które dopiero wprowadzają metodę Montessori w swoim domu, bądź próbują wprowadzić ją w przedszkolach. Autorka nie podaje w jakim wieku wprowadzać ćwiczenia. A jej argument brzmi następująco:

„Celowo nie określiłam wieku dzieci, dla których przeznaczone są poszczególne zestawy edukacyjne, ponieważ moim zdaniem każde dziecko jest inne, wykazuje odmienne zainteresowania, inaczej i w innym tempie się rozwija oraz ma inne zdolności, jak również braki”. (str.15)

Autorka obiecuje, że program Montessori, który opisuje jest bardzo łatwy w realizacji. Nawet zachęca, że gdyby tak się stało, że nie będziesz wiedziała, od których zabaw zacząć, to zacznij od tego, co cię najbardziej zainspirowało.

A jakie są plusy stosowania metody Montessori?

Przede wszystkim zajęcia pomagają dzieciom wzmocnić poczucie pewności siebie, a możliwość wyboru pozwala dzieciom poczuć, że zaspokajane są jego potrzeby. Każde dziecko w tej metodzie staje się wyjątkowe. Doświadczysz tego podczas obserwacji dzieci w akcji. Gwarantuje. Podczas ćwiczeń rozwijają m.in. równowagę, wzmocnienie mięśni ciała. Uczą się naprawiania swoich błędów.

W książce znajdziesz:

  • szczyptę wiedzy na temat pedagogiki Montessori;
  • jak ma wyglądać otoczenie Montessori w twoim domu;
  • czym jest wolność i dyscyplina;
  • jak wspierać i rozwijać samodzielność dziecka;
  • znaczenie porządku;
  • rola dorosłego wobec dziecka;
  • jak przygotować zestaw edukacyjny Montessori.

Każdy zestaw opisany jest dokładnie. Podany jest cel, na czym polega ćwiczenie, co potrzebujesz i jak to przekazać dziecku. Wszystko jest pokazane przejrzyście. Znajdziesz również cytaty Marii Montessori, które w przekładzie polskim czytałam po raz pierwszy.

Opisane zestawy do pracy dziecka, mają  sprawić, że twoje dziecko stanie się lub będzie zmieniać się tak, aby być samodzielnym.

Czy masz już teraz wielką ochotę przeczytać książkę

Delphine Gilles Cotte „Metoda Montessori w domu”?

Czy chcesz wprowadzić Montessori w swoim domu?

Ja – polecam, bo WARTO.

Please follow and like us:
error

You may also like

2 komentarze

Beata 26 marca 2017 - 10:51

Dzięki za recenzję. Wygląda faktycznie ciekawie. Lecę szukać 🙂

Reply
Patrycja 28 marca 2017 - 10:09

Agnieszko, dziękuję za inspirację!…..zresztą nie pierwszą z Twojej ręki :))

Reply

Leave a Comment

Translate »